sobota, 18 marca 2017

Sernik z polewą karmelową

 Pyszny, "konkretny" sernik, w żadnym razie nie delikatny i puszysty jak co niektóre, zwieńczony polewą w postaci masy krówkowej i udekorowany płatkami migdałowymi. Kajmakowy wierzch dodaje ciastu tego "czegoś", czyni je wilgotniejszym i doskonale łączy się ze smakiem tradycyjnego sernika :) Polecam zwłaszcza zwolennikom tego typu serniczków i amatorom wszystkiego, co ma w sobie toffii :)

Przepis znaleziony na tej stronie (od siebie dodałam spód, zrobiony "na oko" ze zmielonych biszkoptów, herbatników i miękkiego masła, ale ponieważ nie odnotowałam proporcji poniżej podaję składniki na spód z przepisu na inny sernik).

Składniki
Na spód:
- 180 g herbatników jasnych lub kakaowych

- 90 g miękkiego masła (może być stopione)

- 1 łyżka cukru pudru
Na masę serową:
- 5 jajek
- 3/4 szkl cukru
- 1kg tłustego sera zmielonego dwu lub trzykrotnie (może być też dobry ser z wiaderka)
- aromat śmietankowy lub migdałowy
- 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki maki pszennej
Dodatkowo:
- pół puszki masy krówkowej
- płatki migdałowe

Przygotowanie:
Spód:
Herbatniki mielimy na mąkę, a następnie łączymy z cukrem pudrem oraz miękkim lub stopionym masłem. Dokładnie mieszamy łyżką lub w blenderze i tak powstałą masą wykładamy spód tortownicy o średnicy 24 cm (u mnie 26 cm), dociskając  łyżką. Tortownicę wstawiamy do lodówki na 30 minut.
Masa serowa:
Jajka wybijamy do miski, dodajemy cukier i ubijamy na wysokich obrotach na puszysty kogel-mogel. Następnie dodajemy ser i pozostałe składniki i miksujemy na bardzo wolnych obrotach, tylko do momentu połączenia składników. Masę serową delikatnie wylewamy na schłodzony spód. 
Sernik pieczemy ok 60 min w 180'C. Polecam piec sernik w kąpieli wodnej, gdyż wtedy piecze się równomiernie na całej powierzchni, a w efekcie końcowym wychodzi niesamowicie wilgotny i aksamitny. W tym celu formę z sernikiem należy obłożyć z zewnątrz folią aluminiową oraz wstawić do większego naczynia, do którego należy nalać wodę (najlepiej od razu wrzątek) tak, aby sięgała do połowy wysokości formy z sernikiem. 
Wierzch:
Upieczony i wystudzony sernik oddzielamy nożem od brzegów tortownicy i z niej wyjmujemy. Wierzch zimnego sernika smarujemy obficie masą krówkową i posypujemy płatkami migdałowymi.
Smacznego!


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz ;)